Zespół La Viva Fiamma

Konsort poprzecznych fletów renesansowych La Viva Fiamma powstał w 2019 roku z inicjatywy Magdaleny Pilch, prowadzącej klasę fletu traverso w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest to obecnie jedyny tego rodzaju zespół w Polsce. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci klas historycznych fletów poprzecznych
i podłużnych łódzkiej uczelni – Aleksandra Swinarska, Justyna Wójcikowska, Nicola Łacfik i Radosław Orawski.  Muzycy grają na kopiach instrumentów z Accademia Filarmonica di Verona zbudowanych przez Giovanniego Tardino (Rzym/Bazylea), specjalizującego się w rekonstrukcji historycznych fletów poprzecznych.

W skład konsortu wchodzą flety dyszkantowe, tenorowe i flet basowy, dzięki czemu fleciści mogą wykonywać dużą część polifonicznego repertuaru wokalnego okresu renesansu, co było typową praktyką konsortów instrumentalnych w XVI wieku, a więc w czasach, gdy muzyka stricte instrumentalna dopiero rozpoczynała się kształtować i ograniczała się głównie do użytkowych małych form tanecznych.

Konsort La Viva Fiamma występował m. in. w ramach 21. Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy (sierpień 2020)
a także podczas 22. Festiwalu Kolory Polski (lipiec 2021) oraz na Międzynarodowych Dniach Bonhoefferowskich
w Szczecinie (październik 2021). Zespół brał udział również w koncertach z cyklu „Klawesyn i Muzyka Dawna” Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w projektach artystycznych Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej w Katowicach dedykowanych muzyce renesansu i wczesnego baroku.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.