Władysław Szymański

Organy
12.10
Sobota

Skrzypaczka, pedagog.  Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Stanisława Lewandowskiego i adt. Aurelego Błaszczoka w 1988. Studiowała również w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Istvana Parkanyi’a (studium podyplomowe).
Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. M. Frischenschlagera (Austria), W. Marschnera (Niemcy), R. Mastersa (Anglia) i K. Danczowską (Polska).

Laureatka nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

W latach 1990-1992 pracowała w orkiestrze Filharmonii  Radiowej w Hilversum w Holandii a w1992-1997 była koncertmistrzem Radiowej Orkiestry Kameralnej (również w Hilversum). Po powrocie do Polski podjęła pracę w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdzie obecnie jako dr hab. prof. AM prowadzi klasę skrzypiec a także – od roku 2013 – metodykę skrzypcową.

Jako solistka występowała z 12 filharmoniami i kilkoma orkiestrami kameralnymi w Polsce,  z Berliner Rundfunkorchester i Sinfonieorchester Thuringen (Niemcy), Camerata Slovaca w Bratysławie (Słowacja) i z orkiestrą kameralną L’Estro Armonico (Holandia).

Od 1980 roku – poza Polską – koncertowała w Austrii, Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA, Australii oraz w Wielkiej Brytanii.

Występowała z recitalami, koncertami solowymi i kameralnymi w wielu salach koncertowych świata.

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, dla Radia i Telewizji Holenderskiej oraz dla Radia ABC w Australii.

Obecnie prowadzi działalność dydaktyczną i koncertową.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.