Victoria Lerche-Kurpas jest mezzosopranistką i klawesynistką. Obecnie kończy studia magisterskie w klasie klawesynu dra hab. Marka Pilcha, prof. AM w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 2023 roku ukończyła studia w tejże Akademii w klasie śpiewu prof. dr hab. Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie klawesynu dr Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz oraz mgr Hanny Balcerzak.
Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów klawesynowych oraz kameralnych, w których brała udział jako śpiewaczka wraz z zespołem muzyki dawnej. Do najważniejszych nagród należą: III Nagroda podczas ,,VI Forum Kameralnego Muzyki Dawnej” (Poznań, 2024); II Nagroda podczas ,,I Konkursu Klawesynowego im. Elżbiety Chojnackiej” (Rybna, 2019) oraz I Nagroda podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej ,,Prix Annelie de Man” (Amsterdam, 2018).
Victoria doskonaliła swój warsztat pod kierunkiem wybitnych śpiewaków i klawesynistów takich jak: Beatriz Lafont Murcia, Mariusz Kwiecień, Urszula Bartkiewicz, Aline ZylberajchGester, Goska Isphording, Corina Marti, Marek Toporowski, Pierre Hantaï, Martin Gester, Nicholas Parle, Elam Rotem. Victoria jest stypendystką: programu MKiDN ,,Młoda Polska” (2022), Rektora Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2018-2023), Académie Musicale de Villecroze we Francji (2016), Narodowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2016) oraz Wójta Gminy Koszęcin (2015, 2017). W 2023 r. wraz z zespołem wokalnym ,,Exploratori Ensemble” brała udział w prowadzonym przez dr Agnieszkę Budzińską-Bennett międzynarodowym projekcie „Jan Brant Opera Omnia” zakładającym zebranie, opracowanie, rekonstrukcję i zarejestrowanie materiału na płytę, nienagranego do tej pory renesansowego kompozytora, Jana Branta.
Victoria realizuje się również w roli pedagoga, prowadząc zajęcia w Studium Muzyki Kościelnej im. ks. Roberta Gajdy w Katowicach. Koncertuje w kraju oraz poza jego granicami (m.in. w Czechach, Niemczech, Holandii, Danii oraz we Włoszech). Victoria chętnie łączy śpiew i grę na klawesynie, sięgając po utwory współczesne jak i barokowe.