Stanisław Pielczyk

organy

Stanisław Pielczyk – ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Raciborzu oraz PSM II st. w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek – Żurawieckiej. Jest także laureatem III miejsca na międzynarodowym konkursie organowym w Rumii w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w 2003 roku. W 2000 roku został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W październiku 2006 roku w Opavie na Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów zdobył II nagrodę w kategorii interpretacji muzyki organowej, nadto otrzymał wyróżnienie za najlepsze wykonanie współczesnego utworu czeskiego kompozytora. Na tym samym konkursie w kategorii improwizacji organowej został zwycięzcą I nagrody. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Od 1993 roku pełni funkcję organisty w Raszczycach. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Jest pracownikiem  Muzeum Organów Śląskich  w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach na stanowisku asystenta naukowego. Jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej. Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2011” dokonał polskiego prawykonania utworu na organy i taśmę Roderica de Mana „Strange echoes for trunks and pipe”. W listopadzie 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał
z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz. Od 2012 roku jest  członkiem Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach. W listopadzie 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki  dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.