Marek Przywarty

organy

Marek Przywarty urodził się 1989 roku w Nakle nad Notecią. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w ognisku muzycznym w Nakle nad Notecią. Ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie organów i fortepianu. Następnie ukończył studia w klasie organów prof. Radosława Marca  oraz prof. Piotra Grajtera, a także studia w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W kwietniu 2021 roku obronił pracę doktorską pt. „Second Livre de pièces de clavecin Nicolasa Sireta – problematyka wykonawcza w świetle źródeł z XVII i XVIII wieku”, uzyskując tym samym stopień doktora sztuk muzycznych. Pod koniec 2022 roku wydał nakładem wydawnictwa Sagittaria książkę pod tym samym tytułem. W 2021 roku wydał swoją pierwszą solową płytę z dziełami klawesynowymi Nicolasa Sireta. Od 2022 roku studiuje na specjalności improwizacja organowa u dr hab. Tomasza Orlowa, również w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jest laureatem konkursów, w tym zdobywcą wyróżnienia na II Ogólnopolskim Konkursie Organowym organizowanym w ramach Festiwalu Muzyki Organowej  i Kameralnej (Krasnobród 2009) oraz III miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Organowym (Katowice 2012). Po przejściu preeliminacji był uczestnikiem XXIII Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (2022 rok).  W 2018 roku otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Stypendysta programu Młoda Polska 2021. Pracuje w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, prowadząc  takie przedmioty, jak praca z basso continuo, kameralistyka, czy przedmiot główny – klawesyn. Poza tym jest nauczycielem klawesynu i organów w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu, organistą i dyrygentem chóru parafii  pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Bydgoszczy. Klawesynista i organista zespołu muzyki dawnej Ensemble Inégalité. W 2018 roku z zespołem wydał swoją debiutancką płytę La Variété, a w roku 2022 kolejną – Corona Aurea.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.