Katarzyna Drogosz

Pianoforte
19.10
Sobota

Specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych, interesuje się także historią i budową fortepianu. Jest finalistką Międzynarodowego Konkursu Musica Antiqua 2007. Oprócz repertuaru solowego wykonuje również muzykę kameralną i orkiestrową. Jest członkinią Trio Laflamme oraz współpracuje z Arte dei Suonatori. Tworzy duet fortepianowy z wybitnym brytyjskim pianistą, Geoffreyem Govierem. Jako solistka występowała z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Capellą Cracoviensis i Wrocławską Orkiestrą Barokową.

Dotychczasowe nagrania artystki zawierają muzykę kameralną Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Carla Czernego, Carla Marii von Webera i Friedricha Kuhlaua; zostały wydane przez CD Accord/NFM, NIFC i Coviello Classics. Koncerty z udziałem pianistki transmitowało Polskie Radio, WDR oraz BR. W listopadzie 2019 roku w wydawnictwie CD Accord ukazało się nagranie utworów fortepianowych Franza Xavera Mozarta na oryginalnym wiedeńskim instrumencie z około 1800 roku. Album został nominowany do nagrody Fryderyk 2020.

Katarzyna Drogosz studiowała pod kierunkiem Aleksandry Kowalik i Teresy Manasterskiej w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (fortepian), Stanleya Hooglanda w Conservatorium van Amsterdam (pianoforte) oraz Roberta Hilla w Hochschule für Musik Freiburg (klawesyn). Znaczący wpływ na jej rozwój artystyczny miały kursy mistrzowskie prowadzone przez Karla-Heinza Kämmerlinga, Andreasa Staiera i Władysława Kłosiewicza.  Uzyskała stopień doktora, obecnie wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie prowadzi pierwszą w Polsce klasę fortepianu historycznego oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoją wiedzą w dziedzinie historii fortepianu dzieli się w ramach licznych wykładów, prezentacji i warsztatów.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.