Irena Wisełka-Cieślar

Organy
14.09
Sobota

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie organów prof. Jana Kucharskiego. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez J. E. Köhlera, G. Bovet, J. Regnery, H. Wulfa, B. Oberhammera. W 2006 roku uzyskała tytuł profesora sztuk muzycznych.

Już od czasów studiów prowadzi działalność koncertową, uczestnicząc w wielu festiwalach muzycznych. Występuje jako solistka i kameralistka m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Holandii, Finlandii, Szwecji i we Włoszech. W jej repertuarze znajdują się utwory o różnorodnej stylistyce, szczególną estymą darzy twórczość J. S. Bacha i O. Messiaena.

Dokonała wielu prawykonań oraz nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, w tym 2 autorskie płyty: J.S. Bach in c na zabytkowych organach A. Hildebrandta w Pasłęku w 2014 r. oraz Organy kościoła ewangelickiego św. Mateusza w Łodzi w 1998 roku. Prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2005-2012 pełniła funkcję Prorektora Akademii Muzycznej w Łodzi, a obecnie jest Dziekanem Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu. Uczestniczy w pracach jury wielu konkursów organowych.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym wyróżnienie Zasłużony Działacz Kultury z roku 2001 oraz Złoty Krzyż Zasługi (2005 r.). W roku 2013 otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1996 r. jest kierownikiem artystycznym, stworzonego przez siebie cyklu koncertów Niedziela z muzyką u św. Mateusza w kościele ewangelickim św. Mateusza w Łodzi.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.