Duo Siostry Gajeckie

klawesyn

Duo klawesynowe Siostry Gajeckie

Hanna Balcerzak

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz

 

Duo Siostry Gajeckie tworzą bliźniaczki Hanna Balcerzak i Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Zadebiutowały w 1992 roku wykonując Koncert podwójny Es-Dur W. A. Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, a także biorąc udział w koncercie transmitowanym przez TVP prowadzonym przez cenionego krytyka muzycznego Jana Webera, podczas którego wykonały własne kompozycje w układzie na cztery ręce. Dalsze lata zaowocowały poszerzaniem repertuaru duetu oraz doskonaleniem umiejętności pod kierunkiem znakomitego pianisty Marka Drewnowskiego. Przygotowywane przez duet projekty koncertów spotkały się z zainteresowaniem publiczności w Polsce i za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Siostry studia pianistyczne i klawesynowe ukończyły w Akademii Muzycznej im. G. i. K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego oraz w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego (Hanna) i prof. Ewy Piaseckiej (Aleksandra). Aleksandra Gajecka-Antosiewicz zainteresowania muzyką współczesną doskonaliła podczas studiów na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu u wybitnej klawesynistki prof. Elżbiety Chojnackiej oraz studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Łodzi; w roku 2015 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (promotor – prof. Ewa Piasecka).

W duecie fortepianowym artystki zostały laureatkami V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie (nagroda specjalna – cykl koncertów we Francji) oraz – jako duet i solistki – stypendystkami Dartington International Summer School (Wielka Brytania) i The Ringve Museum (Norwegia). Swoją grę doskonaliły pracując z wybitnymi artystami, takimi jak Elżbieta Stefańska, Czesław Stańczyk, Elena Riu, Colin Tilney, Mark Kroll, Ketil Haugsand. Występowały podczas festiwali w kraju i za granicą: w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Francji. Repertuar duetu obejmuje szereg utworów na klawesyn i fortepian na cztery ręce oraz na dwa klawesyny i na dwa fortepiany. Siostry współpracują również z czołowymi kompozytorami muzyki współczesnej wzbogacając swój repertuar o pozycje muzyki najnowszej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.