Antonina Krzyżowska

skrzypce historyczne

Ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec historycznych dr Martyny i mgr. Adama Pastuszki. Działalność artystyczna Antoniny Krzyżowskiej jest ściśle związana z nurtem historycznych praktyk wykonawczych muzyki dawnej. Koncertuje jako solistka i kameralistka.

Współpracuje regularnie z Capellą Cracoviensis oraz orkiestrą Kore. Antonina w latach 2013-2016 współtworzyła zespół barokowy ,,AMOS” działający przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki Bielsku-Białej, z którym zdobyła w dziedzinie muzyki dawnej szereg nagród. Wzięła udział w VII, VIII i IX edycji Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku, zdobywając: w 2014 roku I miejsce, w 2015 roku I miejsce oraz nagrodę Grand Prix, natomiast w 2016 roku II miejsce w kategorii solowej. Zajęła także m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym w Gdańsku w 2014 roku, wyróżnienie na Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu w 2015 roku, czy II miejsce podczas Forum Kameralnego Muzyki Dawnej w Poznaniu w 2018 roku. W 2022 roku zrealizowała nagranie płytowe z Capellą Cracoviensis, wykonując symfonie Haydna. Antonina jest także laureatką kilku ogólnopolskich konkursów solfeżowych oraz konkursów poświęconych teorii muzyki i kompozycji.

Antonina występuje na licznych festiwalach muzycznych poświęconym muzyce dawnej, m.in. została zaproszona do udziału w Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, festiwalu Opera Rara w Krakowie, festiwalu Muzyka w Raju, Festiwalu Muzyki Klasycznej w Solcu nad Wisłą, czy Olomoucké Barokini Slavnosti.

Oprócz działalności koncertowej, Antonina zajmuje się strojeniem fortepianów historycznych. Od 2018 roku przygotowuje instrumenty na koncerty transmitowane do mediów dla takich instytucji, jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako stroiciel miała przyjemność współpracować z wybitnymi solistami oraz zespołami sceny polskiej i zagranicznej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.