Aleksandra Zamojska

Sopran
12.10
Sobota

Sopranistka, absolwentka PSM w Kielcach w klasie skrzypiec i śpiewu, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zdzisławy Donat oraz w salzburskim Mozarteum (w klasie Liliany Sukis oraz Bredy Zakotnik). Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1996-1998, jak również Ministerstwa Austrii 1999-2001.

Występowała na festiwalach: Ruhr Triennale w oratorium Drabina Jakubowa, z Klangforum Wien w kolażu muzyczno-baletowym „Wolf“ z muzyką Mozarta, w Montpellier w oratorium Chrystus na Górze Oliwnej Beethovena, w paryskich teatrach Bastille i Palais Garnier śpiewała w operach: Borys Godunow Musorgskiego, Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa, Eliksir miłości Donizettiego, Orfeusz i Euridica i w Don Giovannim.

W Festiwalu Salzburskim wystąpiła w Bastien i Bastienne oraz Dyrektorze teatru. Z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną wykonała pieśni Karola Szymanowskiego, a z Bambergskimi Symfonikami Chantefleurs et Chantefables Witolda Lutosławskiego.

Występowała w Madrycie, w Paryżu. Wraz z Wiener Akademie i Martinem Haselböck brała udział w spektaklu The Infernal Comedy z aktorem Johnem Malkovich. Na festiwalu w Herrenhausen wystapiła w performance-monodramie „Semele“ Händla, przedstawionym jako pokaz mody Vievienne Westwood. Spektakl prezentowany i nagrodzony na Sydney Festival i w Korei.

Brała udział w festiwalu Händla w Göttingen, Glucka w Norymberdze, Schwetzingen, Chinach. W Salzburgu zapoczątkowała współpracę w ramach Theatergruppe Eigenregie.

Wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu, Lucii Popp w Bratysławie, Dusznikach-Zdroju, Schwetzingen. W 2011 roku Zamojska została uhonorowana „Złotą Sową“, nagrodą Jupitera – kapituły polskich intelektualistów w Austrii za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granicą. Goszczona przez wiele prestiżowych scen europejskich, na stałe mieszka w Salzburgu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.